کد مطلب: 13218 تعداد بازدید: ۴۰۸۵

کتاب خواندن برای کودکان

سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳
کودک از بدو تولد از شنیدن صدای کتاب خواندن لذت می برد ، برای او شنیدن صدای گرم و دل نشین صدای والدین لذت بخش ترین چیز در دنیاست .
بسیاری از دانشمندان و روان شناسان معتقدند که اساس و زیر بنای شخصیت انسان در سال های اول زندگی پایه گذاری می شود و آموخته های این دوران تأثیر عمیقی بر آینده زندگی فرد دارد . کودک از بدو تولد از شنیدن صدای کتاب خواندن لذت می برد ، برای او شنیدن صدای گرم و دل نشین صدای والدین لذت بخش ترین چیز در دنیاست . کودک در سنین شیرخوارگی درکی از معنای واژه ها ندارد و تفاوت ظریف موجود بین آن ها را نمی فهمد ، به همین منظور از شنیدن صداهای متنوع و دیدن احساسات و عواطف والدین لذت می برد زمانی که کودکان از سنین پایین با کتاب خوانی آشنا شوند ، همراهی والدین کمک می کند به تدریج مهارت  های فردی خود را گسترش داده و تکامل بخشند . این همان ارزشمندترین دست آورد ، یعنی علاقمند شدن به کتاب است .
والدینی که برای فرزندان کوچک خود کتاب می خوانند ، در واقع برای سراسر زندگی آن ها توشه هایی ارزشمند فراهم می کنند .
یکی از بهترین شیوه ها برای علاقمند کردن کودکان به کتاب خوانی نشان دادن علاقمندی خودتان به کتاب خوانی است .
آیا تا به حال پس از خواندن عبارتی از یک کتاب به فکر نیفتاده اید که این موضوع همان چیزی است که می خواهم با کودک در میان بگذارم ؟ خواندن کتاب کودکان ، به والدین کمک می کند تا بتوانند  آنچه در ذهن خود دارند بیان کنند چیزهایی که گاه والدین نمی توانند برای ادای آن واژه ای بیابند . پس کتابی را انتخاب نمایید که به شما کمک نماید آنچه که در ذهن خود دارید  بیان کند .
کتابی را برای فرزند خود  انتخاب کنید که با خواندن آن کودک شما دانستنی هایی درباره ی جهان پیرامون خود بیاموزد .
کتابی را انتخاب نمایید که به فرزند شما کمک نماید تا به قابلیت های تازه ی خود پی ببرد .
کتابی را انتخاب نمایید که به فرزند شما بفهماند در دنیای اطراف او کودکان دیگری هم هستند که شرایط و احساسات مشابهی با او دارند .
هنگام انتخاب به دنبال کتاب های بگردید که داستان های متنوعی دارند ، کتاب های مصور و کتاب هایی که با خلق و خوی کودک شما سازگار است ، مناسب ترند .
برای انتخاب کتاب حتما مرحله زندگی کودک خود را در نظر بگیرید ، نخستین دوره ی کودکی ، دوره ای است که بچه ها مهارت های سر گرم کننده ی متعددی فرا می گیرند و با شرایط تازه ای رو به رو می شوند .
کودکان همان طور که مراحل مختلف رشدی را پشت سر می گذارند ، مراحل مختلف کتاب خوانی را نیز طی می کنند که هر مرحله می توان با علاقه به مجموعه کتاب های خاصی همراه باشد .
کتاب های مناسب در دوره ی نو پایی کودک :
1 – داستان های کوتاه درباره موضوع های مختلف و متنوع
2 – کتاب های کارتی ( هر صفحه از کتاب  یک کارت جداگانه ) و داستان هایی که از زندگی روزمره کودک سر چشمه گرفته اند .
3 – کتاب های که اشعار موزون دارند و بچه ها می توانند آن ها را تکرار کنند .
کتاب های مناسب در دوره قبل از دبستان :
1 – کتاب هایی که داستان بلند و کمی پیچیده تر دارند .
2 – کتاب هایی که اشعاری موزون دارند و درباره ی زندگی روزمره کودکان نوشته شده اند و برای گسترش دنیای آن ها و دانسته هایشان سودمندند .
 
آنچه در کتاب خوانی اهمیت فراوان دارد این است که به گونه ای بخوانیم که بچه ها درک کنند .
از دوره ی نوزادی هر روز برای کودک کتاب بخوانید . با روز 20 دقیقه شروع کنید . هنگامی که برای کودک کتاب می خوانید فرصت پیدا کنید تا با صدای موجودات و شخصیت های داستانی سخن بگویید ، تخیلی رفتار کنید و حتی مانند یک کودک باشید . در مدت کتاب خواندن سؤال بپرسید و به سؤالات او را جواب دهید و حتی وقتی فرزندتان با رفتن به مدرسه یاد گرفت خودش به تنهایی کتاب بخواند باز هم برای او کتاب بخوانید . برای اغلب کودکان خوشایند ترین کتاب ها ، کتابی است که دوستانشان می خوانند بنابر این تعجب نکنید که کودک دوست داشته باشد تا مدتی همان کتابی را بخواند که بقیه هم کلاسی های او می خوانند . سعی کنید تا زمانی که کودک با حوصله به سخنان شما گوش می دهد کتاب خوانی را ادامه دهید .
زمان مناسب برای گوش کردن به کتاب خوانی شما ، قبل از خواب ، هنگامی است که کودک با شیئ بازی می کند و آن را روی زمین می غلتاند .
در نهایت هیچ گاه پیش از حد به مطالعه ی کتاب اصرار نکنید چون این امر نتیجه ی معکوس دارد و کود ک را از کتاب گریزان می سازد .
 
 
 
 
منبع: مجله کودک