کد مطلب: 37065 تعداد بازدید: ۱۷۵

دوره تخصصي تربيت مربي تفسیر

یکشنبه ۱۹ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶:۴۲
اولين جلسه دوره تخصصي "تربيت مربي تفسیر"در مديريت حوزه علميه خواهران استان مركزي وباحضور فارغ التحصيلان سطح 2برگزارشد.

اين دوره باهدف تربيت مبلغان توانمند وكارآمد در زمينه تفسير قرآن كريم , در9 جلسه 4 ساعته برگزار مي گردد.

در ابتداي اين دوره,حجت الاسلام والمسلمین  آقای دیانت,استاد مرکز تفسیر قرآن کریم ,به بیان ارکان تبلیغ پرداختند که شامل 1)مربی2)مخاطب3)محتوا می باشد.

مربی در امر تبلیغ بایستی دارای تواضع و فروتنی ودر عین حال علم فراوان باشد

یکی دیگر از موارد مخاطب شناسی است .برای مثال ,تبلیغ یا بیان تفسیر اقشار مختلف متفاوت است .بیان تفسیر برای طلاب با بیان تفسیر برای دانشجو یا دانش آموز و.. فرق دارد.

محتوا در بیان تفسیر بهتر است قرآنی یا روایی باشد. اگر هم از مسائل دیگر مثل روانشناسی و...استفاده می شود سعی شودصحیح باشد و قابلیت تطبیق با منابع دینی و روایی داشته باشد.

ایشان پس از بیان ارکان تبلیغ به جایگاه و اهمیت قرآن پرداختند:طلبه ای که خیلی با قرآن و روایات آشنا نیست نمی تواند طلبه موفقی باشد. محتوای پيام در تبلیغ بایستی برگرفته از قرآن, نهج البلاغه,صحیفه سجادیه و...باشد.در عین حال نباید از مباحث و مسائل روز غافل بود .ایشان بزرگترین مشکل در این زمینه را کسانی دانستند که تسلط خوبی به مباحث قرآن و روایات دارند ولی به روز نیستند

در امر تفسیر قرآن باید روشمند عمل کرد,واز یک قالب یا تلفیقی از یک یا چند قالب استفاده نمود.

قالب های عرضه تفسیر:1)تفسیر قرآن با قرآن. 2)تفسیر قرآن با روایات. 3)تفسیر قرآن با عقل برهانی و...است که مفسر با توجه به مخاطب و روش مورد نظر از قالب ها استفاده می کند.

ایشان در زمینه قالب های عرضه تفسیر حدیثی از امام حسین علیه السلام بیان نمودند:قرآن کتاب خدا دارای چهار چیز است ,عبارات,اشارات,لطایف,حقایق.عبارات برای عموم مردم,اشارات برای خواص,لطایف برای اولیا و حقایق برای انبیا می باشد.

 در پایان قالب های تفسیر به شکل مجزا ارائه شد و به شبهات فراوانی پاسخ داده شد