کد مطلب: 44952 تعداد بازدید: ۳۸۱

جلسه اخلاق عمومی

شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۳:۰۶
برگزاری جلسه اخلاق عمومی مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیهاساوه در تاریخ 96/01/30 با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین صدرایی خویی

به همت معاونت فرهنگی مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها جلسه اخلاق هفتگی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین صدرایی خویی با موضوع شرح دعای ماه رجب برگزار گردید.

ایشان در ابتدا با اشاره به عبارت آمَنُ سَخَطَهُ گفت: بر خلاف برخی ترجمه ها منظور در امان هستم درست بوده و ایمنی می جویم نادرست است.

وی ادامه داد: فَاِنَّهُ غَيْرُ مَنْقُوصٍ یعنی نقصان پذیر نیست و از آنجایی که نعمت های دنیوی جاودانه نبوده و فنا پذیر هستند پس این نعمت تبدیل به نعمت اخروی می شود.

ایشان خاطرنشان کرد: تفاوت نعمت با استدراج در این است که نعمتی که توفیق استفاده صحیح از آن را نداشته باشیم و تباه کنیم استدراج می گردد.

حجت الاسلام والمسلمین صدرایی خویی افزود: اگر انسان طبق قوانین الهی و فطرت پاک رفتار کند رستگار خواهد شد و هرگاه فطرت اصلاح شود نعمت برمی گردد. چنانچه که در سوره یوسف آمده برادران حضرت یوسف علیه السلام برخلاف فطرت خویش عمل کردند، لذا 20 سال طول کشید تا متوجه اشتباه خود گردند و بعد از آن خداوند نعمت را به آن قوم بازگرداند و خداوند فرمود اگر آنان همین تواضع را از ابتدا داشتند دچار 20 سال رنج و مشکل نمی شدند.

وی در پایان بیان کرد: در جامعه باید آسیب شناسی کرده و موضوع را از بین نبریم، لذا آنان که فطرت الهی را حفظ کردند، نعمت الهی را نیز دارا خواهند بود.