کد مطلب: 44955 تعداد بازدید: ۴۲۸

برگزاری جلسه اخلاق هفتگی

شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳:۳۷
برگزاری جلسه اخلاق هفتگی مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیهاساوه در تاریخ 96/02/06 با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین صدرایی خویی

به همت معاونت فرهنگی مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها جلسه اخلاق هفتگی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین صدرایی خویی با موضوع تفسیر فرازهایی از دعای هشتم صحیفه سجادیه برگزار گردید.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین صدرایی خویی ضمن اشاره به عبارت اللَّهُمَّ إِنیِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَیَجَانِ الْحِرْصِ گفت: در علم روانشناسی هیجان شامل عصبانیت، غم و خوشحالی می شود. هر کسی باید با نحوه مدیریت هیجان آشنا شود تا بتواند در مواقع لازم با استفاده از روشهای مربوطه آن را کنترل نماید.

ایشان گفت: غضب باعث می شود عقل و تدبیر انسان از کار بیفتد. انسان عاقل در لحظه اول غضبناک نمی شود بلکه عامل را شناسایی کرده تا در دفعات بعدی آن را کنترل کند.

ایشان خاطر نشان نمود: حسد به این معنی است که وقتی انسان نعمتی را در کسی دید، خواهان از بین رفتن آن باشد و منظور از غَلَبَةِ الْحَسَدِ این است که خواهان از بین رفتن حسد نیست بلکه به معنی غلبه و کنترل آن است. یعنی خود تلاش کند تا به آن نعمت دست یافته بدون اینکه آرزوی زوال آن را از طرف مقابل داشته باشد.

طبق ترتیب دعا، اگر در انسان حرص و غضب و حسد کنترل شود دچار ضعف صبر نمی شود. صبر برای تمامی انسانها به خصوص افراد متدین لازم و ضروری است. چون خاصیت عالم مادیات داشتن مشکلات است و این امری طبیعی است. و هرکس صبر و استقامتش بیشتر شود، پیشرفت بیشتر می شود.

وی افزود: قناعت به این معناست که به خاطر آنچه خدا داده قبول کرده که خدا در حق انسان ظلم نکرده و شاکر بوده و در صورت احساس کمبود در جهت رفع آن تلاش کند.

 

ایشان در پایان به سئوالات طلاب پاسخ گفتند.