کد مطلب: 49158 تعداد بازدید: ۵۱۵

جشنواره شعر حریم و حرم

شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸:۳۳
برگزاری اولین جشنواره شعر حریم و حرم ویژه طلاب خواهر و خانواده محترم حوزه علمیه خواهران استان مرکزی در تاریخ 96/07/16

جشنواره شعر با عنوان حریم وحرم با هدف شناسایی طلاب شاعره استان مرکزی وایجاد انگیزه برای سایر طلاب خواهر وتوجه دادن ایشان به مسائل مهم روز جهان از جمله دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام و حریم ولایت و مملکت اسلامی  در روز یکشنبه 96/07/16 در سالن ستارگان استان مرکزی با حضور حدود 700 نفر از طلاب، مدیران ،کادر و اساتید مدارس علمیه خواهران شهر اراک و طلاب در حال تحصیل مدارس علمیه خواهران دو شهر آستانه وخمین وجمع زیادی از فارغ التحصیلان شهر اراک بر گزار گردید.

در جشنواره مذکور حجة الاسلام والمسلمین  دکتر سید مهدی علیزاده موسوی رئیس پژوهشکده حج به عنوان سخنران وحجة الاسلام والمسلمین دانشی   به عنوان مجری جشنواره آیت الله دری نجف آبادی  نماینده محترم ولی فقیه در استان مرکزی به عنوان سخنران ومهمان برنامه حجة الاسلام والمسلمین بنافی مدیر محترم حوزه های علمیه خواهران استان مرکزی خانواده دوشهید بزگوار مدافع حرم شهر اراک شهیدان علیرضا  بابایی و محمد زهره وند  که همسران ایشان از طلاب  شهر اراک هستند به عنوان مهمانان  ویژه و شاعر  یپیشکسوت استان مرکزی آقای حسن جلالی مشایخی پدر بزرگوار شهید  دفاع مقدس  وجمعی از خواهران طلبه شاعره استان حضور داشتند .

در ابتدا جشنواره با قرائت کلمات روح بخش قرآن مجید توسط حجة السلام والمسلمین نوبختی مسئول دبیر  خانه مرکز مدیریت حوزه متبرک وسپس  کلیپ سرود جمهوری اسلامی ایران پخش گردید .

در ادامه مراسم تعدادی از خواهران طلبه به قرائت سرودهای خویش پرداختند.

در بخش بعدی حجه الاسلام و المسلمین علیزاده موسوی رئیس پژوهشکده حج، ایراد سخنرانی در باب تاریخچه گروه های تکفیری و اهداف و سیاست های سلفی ها و داعشی ها وبرنامه های این گروه های تکفیری پرداختند. و پروژه اسلام هراسی را در مراحل مختلف توضیح دادند و اهداف پروژه را این گونه بیان کردند:1- ایجاد یک چهره نا خوشایند از اسلام در نگاه جهانیان ، اعمال داعش را به مسلمانان نسبت می دهند  تا به وحشت دیگران ازاسلام و مسلمین بیافزایند. 2- تمام ظرفیت های جهان اسلام را از بین ببرند در سوریه امکانات رفاهی و اولیه زندگی بسیار ضعیف است به طوری که 10 ساعت گاها برق نیست و یا 5 خانواده در یک آپارتمان کوچک هستند. و یا عراق کلا از تمامی جنبه ها عقب مانده است. سودان و لیبی به طور کلی در حال تجزیه کشور هستند به این صورت که تمام ظرفیت های جهان اسلام را از بین می برند.3- ترس آن ها از کنار هم بودن جهان اسلام و تبدیل شدن آن ها به قدرت واحده است. بین این امت ها به اختلاف پراکنی پرداخته اند.

در ادامه اشاره به جایگاه زنان در تحولات اجتماعی جهان اسلام مثل انقلاب مصر و یا بحرین و یا اینکه حتی در جریان سلفی ها هم زن ها بسیار فعال هستند

جایگاه زنان جایگاه کلیدی و مهمی است اگر زنان این موقعیت خود را بشناسند می توانند به اسلام خدمت بزرگی انجام دهند. زن ها اگر با شناخت پشتوانه و همراه همسران خویش باشند بهترین خدمت را انجام می دهند.

در ادامه کلیپی از شهدای مدافع حرم در لحظه شهادت و سخنان حضرت امام خامنه ای رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی در باب ارزش و اهمیت رشادت و ایثار مدافعان حرم پخش گردید و دختر شهید زهره وند، شهید مدافع حرم شهر اراک با قرائت قرآن و ذکر صلوات برای شادی روح پدر بزرگوارشان جمع رامتاثر گردانیدند.

در ادامه برنامه نیز همسر بزرگوار شهید بابایی،  ضمن ایراد سخنرانی به بیان ویژگی های فردی شهید پرداختند و ایشان را به عنوان الگو و نمونه همسری همراه و فداکار معرفی کردند.

آیت الله دری نجف آبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان مرکزی، در جشنواره شعر حریم و حرم به ایراد سخنرانی پرداختند و فرمودند:

پس از حمد وثنای خداوند بزرگ از برگزاری چنین همایش ارزشمندی در غالب  دفاع از حریم و حرم اظهار خرسندی وشکر گزاری نمودند.

همچنین فرمودند در راستای این امور قرار است جشنواره بین المللی در قم برگزار گردد .

ایشان در میان سخنان گهر بار خویش اشاره به خطبه ارزشمند امام حسین (ع) در صبح عاشورا داشتند با این مضمون که اگر از مرگ نمی ترسی اقل در دنیا آزاده باشید . شمر از امام پرسید منظورتان چیست امام فرمودند : شما با من می جنگید با زنها و اهل بیت من کاری نداشته باشید . با این نوع گفتار ایشان به صورت زبانی می خواستند آنان را هدایت نمایند ور بعد عملی نیز با  رشادت هایی که بزرگان در  میدان جنگ برای دفاع از حریم اسلام انجام دادند عاملی برای هدایت گری در طول تاریخ است . ولی در عصر عاشورا دیگر مسئولیت از دوش امام حسین ویاران ایشان برداشته وبر عهده حضرت زینب (س) وزنان حرم گذاشته شد .

حال امروز ما نیز چنین است که با زبان واعمالمان از منافع اسلام واهل بیت دفاع کنیم وبا همه یزیدیان تاریخ مبارزه نماییم .

امروز سه سلاح در دستان ماست :،زبان شمشیر وقلم ،که هر کدام در جایگاه مناسب خود می تواند بسیار تأثیر گزار باشند .

 ایشان در ادامه سخنان خد ضمن اشاره به مباحث روز بیان داشتند که هدف اصلی داعش ، ایران است ،سوریه وعراق برای ما همچون دو خاکریز هستند که اگر بشکنند دشمنان به ایران راه پیدا خواهند کرد .

اسرائیلیان با مشاهده شکست داعش در مواضع مختلف فتنه استقلال امت کرد  عرق را اغاز کردند تا شاید بتوانند از این طریق به آرامش وامنیت منطقه صدمه بزنند .

در  نهایت فرمودند ما به همه شهدا مدیونیم وباید با تمام  قوا از ایشان وایثار ورشادت هایشان همایت کنیم .

 تمام شعرایی که در راستای مدافعان حرم ودفاع مقدس شعر می سرایند از جهت اهمیت این کارشان نزد ائمه بزگوار جایگاه والایی دارند .

در انتهای برنامه از برگزیدگان جشنواره با اهدائ جوایز تقدیر به عمل آمد.در جشنواره تعداد 30 نفر از شعرای طلبه وخانواده های ایشان  شرکت کردند که تعداد آثار جمعا به 40 اثر رسید ، اشعار دریافتی با توجه به متن فراخوان با محوریت شهدای مدافع حرم متاثر از شهید حججی ودفاء مقدس ودر بخش آزاد در حوزه انقلاب اسلامی  دوستی ها ودشمنی ها به دبیر خانه جشنواره ارسال گردید . از میان اشعار پس از داوری از 5 اثر به شرح : چهار  اثر در حوزه اختصاصی ویک اثر در حوزه موضوع آزاد با اهدائ ربع سکه بهار آزادی تقدیر به عمل آمد

جهت تقدیر از سایر شعرای شرکت کننده در جشنواره با اهداء چادر از سوی مرکز مدریت حوزه های علمیه خواهران استان مرکزی تقدیر به عمل آمد .